Hrady a tvrze


Hrad a zámek Hartenberg

Hřebeny

1364

Hrad Hartenberg, dnes zejména kvůli vandalismu v 90. letech minulého století zřícenina. Za Karla IV. se hrad nacházel v přímém královském držení. Hartenberkové vlastnili hrad do roku 1362, kdy ho od nich získal Těma z Koldic, který ho v roce 1364 vyměnil s Karlem IV. za majetek v Budyšíně.

Někdy před rokem 1345 se hrad založený a stále držený rodem Hartenberků stává českým královským lénem s povinností služby nedalekému hradu Lokti. Dozvídáme se o tom z listiny Jana Lucemburského právě z tohoto roku. V lednu roku 1350 poté Hartenberkové přijali od Karla IV. v léno celý svůj majetek, včetně hradu Hartenbergu, a uznali své vazalství České koruně. Již roku 1362 však od Hartenberků léno získal Karlův družiník Těma z Koldic, který je vyměnil za plat zapsaný v Budyšíně. Hrad se v přímém královském držení nacházel až do roku 1401, kdy jej Václav IV. opět zastavil.

Románský hrad Hartenberg byl zbudován ke konci 12. století. Hned ve 13. století byl přestavěn v gotickém slohu. Ze třináctého století také pochází první zmínka o něm, konkrétně datovaná k roku 1214. V 15. století byl hrad opakovaně dobyt, nejprve Jakoubkem z Vřesovic roku 1426 a posléze chebskými oddíly, které reagovaly na loupeživé výpady jeho aktuálního majitele. Ve druhé polovině 15. století pobořený a vypálený hrad získali Šlikové, kteří se pustili do jeho přestavby. Až do roku 1593 byl Hartenberg majetkem královské komory. Vzhledem k boji proti Turkům jej však Rudolf II. prodal Písnicům. Ti započali v další přestavbě hradu, tentokrát na renesanční zámek. V průběhu třicetileté války však nově rekonstruovaný zámek došel takové újmy, že by na několik let zcela opuštěn. Barokní obnovu zámku následně zkomplikoval rozsáhlý požár, přesto se jí podařilo roku 1688 dokončit. Zámek došel stavebních úprav i ve století devatenáctém v době Aueršperků, po nichž Hartenberg zdědili Kopalové. Roku 1945 byl Hartenberg znárodněn. V době komunistického režimu byl zámek opuštěn a postupně chátral, roku 1985 pak dílem žhářovým vyhořel.


Doplňkové informace

Zřícenina hradu Hartenberg leží na skalním ostrohu nad řekou Svatavou a nad Dolinským potokem, asi 7 km před ústím Svatavy do řeky Ohře. V blízkosti hradu (asi 100m od něj) vede modrá turistická značka, přicházející ze Svatavy přes obec Hřebeny a pokračující dále směrem k vodní nádrži Horka. Nedaleko pod zříceninou hradu se nachází také železniční stanice Hřebeny. Hartenberg leží asi 7 km severozápadně od Sokolova, 22 km západně od Karlových Varů, 22 km severovýchodně od Chebu a 130 km západně od Prahy.