1366

Dnes jej známe pod názvem Máchovo jezero, ale nevzniklo pro Karla Hynka Máchů, ani to není jezero. Je to rybník a založil jej Karel IV.

Krajina pod hradem Bezděz jako by byla pro rybník přímo stvořena. Severočeská planina pokrytá pískovcovými deskami byla v třetihorní době rozrušena a některé pískovcové desky poklesly o několik metrů níže. Tak vznikly velmi široké kotliny, kterými protékaly potoky. Už ve středověku si lidé všimli, že potoky se v rovinaté krajině rozlévají a vytvářejí rozsáhlé bažiny. K vybudování rybníka tak nebylo potřeba mnoho: stačilo jen na několika místech postavit hráz a počkat až se celé území zalije vodou.

Právě tak byl vybudován i Velký rybník na Robečském potoku pod Bezdězem. Že zakladatelem rybníka byl Karel IV. a že se tak stalo roku 1366 zaznamenal jednak pražský kanovník Beneš Krabice z Weitmile (dvorní kronikář Karla IV. a současně ředitel stavby katedrály sv. Víta) a také kronikář Jan z Gubenu. Ten tak učinil v Žitavě roku 1367, když zmiňoval, že v Čechách začal být chován dosud nevídaný druh ryb - parmy neboli vousáči. Po staletí se traduje, že zejména jedno místo na břehu rybníka, který nechal založit, si slavný král a císař zvláště oblíbil. Má jím být návrší, které se jmenuje Králův stolec. Říká se, že právě z této výšiny Karel IV. rád shlížel na hladinu. O tom, že v okolí Máchova jezera Karel IV. rád pobýval a lovil, prý není sporu – zvláště pokud jde o dobu, která předcházela vzniku Karlštejna.


Doplňkové informace

Jak vznikl název Máchovo jezero: První pokus o toto pojmenování se objevil v polovině 20. let 20. století. Ředitel české školy v Bělé pod Bezdězem Josef Maštálko sem tehdy začal vodit děti. O rybníku přitom mluvil jako o Máchovu jezeru.

Všeobecně se tento název začal používat až po 2. světové válce. Město Doksy se dokonce přejmenovalo na Doksy u Máchova jezera, aby tak podpořili svou atraktivitu pro turisty. Toto přízvisko jim však později bylo z oficiálního názvu města zase odejmuto.