1362

Hrad Vildštejn, jeden z nejstarších českých hradů, udělil Karel IV. jako léno rytířům z Ramberka. Zřícenina hradu byla kompletně zrekonstruována, hrad je dnes přístupný veřejnosti.

Roku 1362 udělil císař Karel IV. hrad Vildštejn i s panstvím v léno bratrům Walterovi a Rudolfovi, rytířům z Ramberka.

První písemná zpráva o hradu Vildštejn se datuje k roku 1225. Náležel tehdy Nothaftům (až do roku 1298). Vznik hradu je kladen na základě archeologického výzkumu přibližně do poloviny 12. století. Byl vystavěn v románském slohu jako hrad vodní. Valnou část 14. století hrad vlastnili Rábové z Mechelsgrünu. Na počátku 15. století byl za držby Frankengrünerů z Chebu stavebně rozšířen, roku 1452 byl však vypálen pro odboj proti Jiřímu z Poděbrad. Bouřlivé byly dějiny hradu za držby Viršperků, kteří hrad koupili roku 1531 – hrad byl důležitou součástí konfliktů mezi Viršperky a Chebem, v této době došlo k celkem třem výpravám proti hradu: v letech 1539, 1579 a 1596. Nakonec byl Kašpar Viršperk zajat a jeho majetek zkonfiskován. Od počátku 17. do konce 18. století hrad patřil Trautenberkům, kteří v tradici sporů s městem Chebem pokračovali. Konflikt málem dopadl upálením Trautenberkovy dcery označené Chebskými za čarodejnici. Právě Trautenberkové také k hradu přistavěli zámeckou budovu. Po požáru roku 1818 byl hrad využíván novými způsoby – jako sladovna piva, či jako sídlo okresního soudu. Roku 1945 byl hrad znárodněn a v padesátých letech zničen. V osmdesátých letech ruině hrozila úplná demolice, ke které však i přes rozhodnutí úřadů nedošlo. Na přelomu tisíciletí byl hrad odkoupen soukromníkem a zrekonstruován.


Doplňkové informace

Hrad Vildštejn (či Wildstein) leží na okraji obce Skalná na kraji Chebské pánve na ostrohu nad potokem Sázek. Vildštejn se nachází asi 10 km severně od Chebu, ani ne 2 km od státních hranic se SRN, přibližně 40 km západně od Karlových Varů a necelých 150 km západně od Prahy. V blízkosti hradu se střetávají na rozcestí všechny turistické značky, hned před hradem se pak nachází prostorné parkoviště.

Použité fotografie pocházejí z webu www.kvpoint.cz - databanky fotografií Karlovarského kraje.

Dále navštivte

Hrad Vildštejn
Wiki