Osada Sedlčany se během let vlády Karla IV změnila na poddanské město, neboť dostala právo trhů a otevřela se cesta k jeho dalšímu rozvoji.

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví v Benešovské pahorkatině v tzv. Sedlčanské kotlině. Městem protéká potok Mastník a potok Sedlecký. Sedlčany leží asi 8 km od pravého břehu řeky Vltavy, 30 km východně od Příbrami, 30 km severně od Milevska, necelých 50 km severozápadně od Tábora, 44 km západně od Vlašimi, 30 km jihozápadně od Benešova a přibližně 60km jižně od historického centra hlavního města Prahy . V Sedlčanech v současnosti žije více než 7 000 obyvatel.

Karel IV. Sedlčany označoval jako poddanské městečko a nařídil zdejším obyvatelům odebírat sůl výlučně z Písku. Rožmberkové, kterým ve 14. století Sedlčany patřily, museli za vlády Karla IV. vrátit královské komoře zlaté doly při Sedlčanech. Po Karlu IV. byl v Sedlčanech pojmenován také hostinec „U Karla IV.“, kde se konala první exhibice sedlčanského muzea (roku 1894). První zprávy o Sedlčanech se vztahují k 11. století, první písemná zmínka však pochází z roku 1294. Sedlčany byly ve středověku hospodářským centrem středního Povltaví, ve 13. století patřily pánům z Hradce. Ve 14. a 15. století Sedlčany patřily Rožmberkům, kteří je obdarovali početnými právy. V 16. století se Sedlčany proslavily tkaním sukna, rozvíjelo se zde také vaření piva, obchod apod. Roku 1580 získal od Rožmberků Sedlčany Jakub Krčín z Jelčan, známý jako stavitel rybníků. V 17. století se město stalo majetkem Lobkowiczů a jeho význam upadal. Roku 1766 se v Třebnicích u Sedlčan (asi 5 km západně od Sedlčan) narodil maršál Jan Josef Václav Radecký z Radče. Závěrem devatenáctého století dochází k opětovnému rozvoji města, ke kterému přispělo též zbudování železniční trati.

Dále navštivte

Město Sedlčany